• 4.jpg
 • 2.jpg
 • 5.jpg
 • 3.jpg
 • 1.jpg


Porady budowlane

 Gruntować czy nie gruntować ściany?

Aby zapewnić solidną podbudowę farby na surowe ściany należy je najpierw zagruntować. Ta z pozoru błaha czynność w praktyce okazuje się bardzo ważna. Podkład pod farbę w postaci gruntu ma za zadanie zmniejszyć chłonność ścian, które stają się równiejsze i utwardzone. Poza tym niwelujemy pylenie oraz zmniejszamy zużycie farby, która lepiej wiąże ze ścianą. Gruntowanie jest czynnością podobną do malowania - na podłożu rozprowadzamy przy pomocy wałka lub pędzla odpowiedni dla danego miejsca podkład, czyli grunt.

Gruntowania wymagają wszelkie powierzchnie tynkowe (gipsowe, mineralne), gładzie, które nie były jeszcze malowane oraz niezaciągane płyty gipsowo - kartonowe. Wszelkie powierzchnie narażone na pył, kurz i zabrudzenia, w szczególności ściany po zeskrobaniu starych powłok malarskich, ściany pomalowane farbą złej jakości (gruntu nie nakładamy na farby akrylowe i lateksowe). Gruntowanie stanowi niewielki procent wydatków związanych z odnawianiem ścian.

Sztuka wyboru koloru:

Podejmowanie decyzji dotyczących wyboru kolorów  bywa stresującym doświadczeniem . Firma Scala  proponuje Państwu pomoc ekspertów, którzy udzielą niezbędnych wskazówek pozwalających na wyeliminowanie ewentualnych błędów. Poniżej podajemy kilka podstawowych wskazówek, które Państwu  pomogą.

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ na ich psychikę mają kolory. Ważne jest abyśmy otaczali się kolorami, które korzystnie wpływają na naszą psychikę i najlepiej pasują do naszej osobowości, abyśmy byli zadowoleni i cieszyli się pełnią życia.

Kolory w różny sposób oddziałują na człowieka, zależy to od jego wieku, płci, przeszłości w jakiej wzrastał. Pewne kolory lub grupy kolorów mają tendencję do wywoływania podobnych reakcji u wielu ludzi. Natomiast całkowicie inaczej reagujemy po użyciu odmiennych tonów i odcieni.

 Ciepłe kolory zawierające czerwienie, pomarańcze, żółcie kreują nastrój ciepła i podekscytowania, wpływają na kreatywność i ożywienie. Zimne kolory mają charakter pasywny, uspokajający, wprowadzają nastrój spokoju i wyciszenia. Zimne kolory zawierają fiolety i niebieskości.

Zielony może być zarówno ciepłym jak i zimnym kolorem. Jeżeli na zieleń bardziej oddziałuje żółty, staje się ona ciepłym kolorem, zaś gdy oddziałuje na nią niebieski, zieleń skłania się ku kolorom zimnym.

Wybierając kolor należy brać pod uwagę naświetlenie (efekt jasności lub ciemności ) pomieszczenia oraz walor koloru. Jaśniejsze kolory skłaniają do aktywności zaś ciemne, głębokie kolory do pasywności.

A zatem poprzez użycie kolorów ciepłych lub zimnych możemy wpływać na ożywienie bądź wyciszenie naszego nastroju. Aby zagwarantować harmonię kolorów, wybieraj kolory w takim oświetleniu w jakim w rzeczywistości będą występowały w danym pomieszczeniu.

Neutralne kolory są doskonałe, aby dodać pomieszczeniu stabilności i równowagi. Zawierają one tony białego, czarnego, szarości i kolory, które zawierają znaczną ilość szarego.

Malowanie od czego zacząć

Przygotowanie

Powierzchnia do malowania musi być jednolita, czysta, sucha, wolna od pyłów, tłuszczu, zanieczyszczeń oraz grzybów. Występującego grzyba usunąć właściwym środkiem chemicznym. Rysy, pęknięcia i ubytki zaszpachlować właściwymi wypełniaczami. Połyskowe powierzchnie przeszlifować papierem ściernym i dokładnie odpylić.

Bardzo ważną czynnością przed malowaniem jest gruntowanie, powierzchnia powinna być jednolicie zagruntowana, należy szczególną uwagę zwrócić, aby nie tworzyć efektów tzw. „kliszy”.

Malowanie

Powierzchnie powinno malować się dwa razy właściwą farbą, zachowując odpowiedni odstęp czasu między poszczególnymi powłokami na wyschnięcie. Należy używać wałka o odpowiedniej długości włosa, gdyż długość włosa odpowiada za efekt końcowy powłoki malarskiej.

Należy pamiętać aby:
- malować w jednym kierunku
- stosować wałki o jednakowej strukturze
- przy reperacji zastosować jednakową technologię

Przy malowaniu farbą w ciemnych kolorach może być wymagane stosowanie większej ilości warstw.

Spoinowanie płyt gipsowo - kartonowych krok po kroku


Płyty gipsowo - kartonowe po ułożeniu na ścianach i suficie należy ze sobą trwale połączyć. Dzięki temu ścisny z płyt są gładnie a skośne stropy bardzo efektownie wyglądają. Do łączenia płyt (spoinowania) używamy:

 • masy do spoinowania płyt gipsowych np. Knauf Uniflott,
 • taśm do spoinowania, siatki, flizeliny, taśmy papierowej lub tzw. taśmy amerykańskiej (typu Tuff- Tape).
 • masy szpachlowej do wykańczania powierzchni spoinowanych z worka np. Akryl Putz lub gotowej z wiaderka Akryl Putz finish. Masa z worka łatwiej się szlifuje i można kłaść jej grubą warstwę. Masa z wiaderka jest mocniejsza ale ciężej się ją obrabia.

 Łączenie wykonujemy na dwóch rodzajach spoin, oryginalnie fazowane - obniżenia krawędzi wzdłuż płyt, oraz poprzeczne spoiny powstałe w wyniku cięcia.

 1. Krawędzie cięte i wszelkie inne miejsca odsłaniające gips na płycie należy przemalować preparatem gruntujących. Jeśli jest to dobry grunt jak np. Unigrunt Atlas, możemy dodać 30% wody.

 2. Po wyschnięciu gruntu płyty spoinujemy na gładko masą do spoinowania płyt. Uważajmy aby nie nanosić zbyt dużej warstwy ponieważ masy do spoinowania ciężko się szlifują. Pod masę na krawędziach wzdłużnych płyt możemy nakleić siatkę zbrojącą (tzw. bandaż).

 3. Po stwardnieniu spoinówki Uniflott na spoiny nakładamy odrobinę rzadkiej masy finishowej i przyklejamy do niej flizelinę lub taśmę papierową czy amerykańską. Dość szybko dociskamy taśmę szpachelką z gipsem. Również nie należy przesadzać z grubością. Masa powinna być rzadka. Gęstą ciężko przeciskać przez taśmę czy flizelinę.

 4. Zaciągnięte na gładko taśmy na spoinach ostatni raz szpachlujemy masą finishową. Pas szpachlowany poszerzamy tak aby zminimalizować efekt wypukłości połączenia.

 5. Dopiero teraz szlifujemy płaszczyznę połączenia. Najlepiej użyć do tego celu papieru ściernego o gradacji 100-120.

 6. Wyszlifowane spoiny jak i całe płyty malujemy rozcieńczonym gruntem aby wyrównać chłonność powierzchni. Po wyschnięciu gruntu strop z płyt g-k jest gotowy do malowania.

 Harmonogram robót budowlanych

Wykonanie harmonogramu robót budowlanych wraz z kosztorysem inwestorskim pozwala na świadome rozłożenie wydatków, dostaw materiałów budowlanych oraz kontrolę kolejnych etapów prac.

Kalendarz prac budowlanych składa się z kilku etapów:

1. Formalności

 • wydanie pozwolenia na budowę w odpowiednim dla nas urzędzie (zależne od lokalizacji inwestycji)
 • wybór kierownika budowy
 • zgłoszenie w Powiatowym Inspektoracie Budowlanym gotowości do rozpoczęcia robót budowlanych

  2. Przygotowanie placu pod budowę

 • wytyczenie granic działki na podstawie map geodezyjnych i Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
 • wytyczenie granic budowy na podstawie planu zawrtego w pozwoleniu na budowę
 • doprowadzednie wody i energii elektrycznej
 • wyrównanie terenu

  3. Prace ziemne

 • wylanie fundamentów
 • izolacje części podziemnych
 • wykonanie posadzek na gruncie

  4. Stan surowy otwarty

 • murowanie ścian i kominów
 • wykonanie stropów, schodów
 • prace dekarskie - więźba, pokrycie dachu, orynnowanie
 • wykonanie ścian działowych

  5. Instalacje i suche tynki

 • rozprowadzenie instalacji wewnątrz budynku
 • tynkowanie  ścian

  6. Prace wykończeniowe i montażowe

 • wstawianie stolarki - okna, drzwi, bramy
 • wykonanie posadzki, malowanie ścian
 • montaż urządzeń od instalacji grzewczej, sanitarnej, elektrycznej

 Każdy etap powinien zostać sprawdzony i odebrany w chwili ukończenia. Budowę kończy przekazanie budynku do użytkowania poprzez zameldowanie.

 Co to jest świadectwo energetyczne

Certyfikat energetyczny (właściwie świadectwo charakterystyki energetycznej budynku) jest wymaganym dokumentem (od 1 stycznia 2009) i określa roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną i energię końcową. Tego typu charakterystykę sporządza osoba nazywana certyfikatorem energetycznym. Owe świadectwo musi posiadać każdy budynek oddawany do użytkowania oraz podlegający zbyciu lub wynajmowi. Z tego obowiązku zwolnione są budynki wolnostojące o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2, kościoły i budynki prawem chronione.

Nie należy mylić tego dokumentu z audytem energetycznym, który podlega innym regulacjom prawnym  i służy dla potrzeb termomodernizacji. Ma za zadanie wskazanie najbardziej optymalnych rozwiązań w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę

Budowa oznacza szereg działań podjętych w celu  wykonania obiektu budowlanego w określonej lokalizacji. W konsekwencji za budowę rozumie się również odbudowa (powstaje nowy obiekt budowlany w miejscu istniejącego wcześniej obiektu), rozbudowa (zwiększenie powierzchni zabudowy i powierzchni użytkowej) i nadbudowa (zwiększenie wysokości i powierzchni użytkowej). Wszelkie wyżej wymienione prace wymagają zatem pozwolenia na budowę, które jest wydawane przez miejscowy urząd starostwa. Podobnie jest w przypadku prac opartych na przebudowie, montażu, remoncie i rozbiórce obiektu budowlanego.

Hydroizolacje fundamentów, balkonów i tarasów

Izolacja fundamentów to jeden z elementów decydujących o komforcie użytkowania budynku. Musi tworzyć ciągłą, szczelną powłokę. Z tego względu, materiały do jej wykonania powinny być dobrej jakości, łatwe w stosowaniu, ale przede wszystkim powinny pozwolić na uszczelnienie przejść rurowych, dylatacji itp. oraz na połączenie ze sobą poszczególnych części izolacji (np. pionowej z poziomą czy poziomej z podposadzkową).

Marka Weber Deitermann poleca stosowanie materiałów bezszwowych: polimerowo-bitumicznych mas hydroizolacyjnych weber.tec Superflex 10/100/100S oraz elastycznych szlamów weber.tec 824 (Superflex D1) lub weber.tec Superflex D2.

Materiały te są odporne na agresywne związki znajdujące się w gruncie, są elastyczne także w ujemnych temperaturach, pozwalają na łatwe uszczelnienie przejść rurowych i dylatacji, a przede wszystkim na bezszwowe połączenie ze sobą poszczególnych części hydroizolacji. Doskonale chronią fundamenty nie tylko przed wilgocią, ale także przed wodą pod ciśnieniem.

 Membrana czy papa co lepiej kłaść na dach


 Decyzja o tym co położymy na dach zależy głównie od tego jak zasobny mamy portfel. Papa na deskowaniu to rozwiązanie droższe ale znane od kilkuset lat. Dach zyskuje stabilność oraz dodatkową izolację cieplną i dźwiękową. 

Membrana dachowa  inaczej folia dachowa to produkt nowy stworzony po to aby uprościć budowę dachów. Membrana dachowa przepuszcza wilgoć i nie wymaga deskowania oraz bardzo łatwo się ją montuje.

Zarówno papę jak i membranę można układać na dachach z poddaszem lub bez poddasza użytkowego. Trzeba pamiętać jedynie o zachowaniu szczelin wentylacyjnych zgodnych z konkretnym pokryciem.

Budowlani pogromcy mitów - cegły klinkierowe

Są trwałe, wytrzymałe, nadają charakteru każdemu budynkowi. Pomimo sprawdzonej od wieków jakości, na temat cegieł klinkierowych wciąż krąży całkiem pokaźna liczba mitów. Rozprawiamy się z tymi najbardziej powszechnymi.

MIT 1: Tylko czerwona cegła jest prawdziwa

 ... a każdy inny kolor oznacza, że cegła nie jest z ceramiki. Nic bardziej mylnego! Proces wypalania cegieł klinkierowych jest na tyle zaawansowany, że możliwa jest masowa produkcja w bardzo wielu kolorach - od czerni, przez brąz, niebieski, żółty aż po bardzo jasne odcienie szarości. Mało tego: cegły marki Terca - jedne z najpopularniejszych na polskim rynku - dostępne są w wersjach dwukolorowych (np. brązowo - niebieski), z różną fakturą lica. Daje to ogromne możliwości aranżacyjne.

MIT 2: Cegła jest droga

W kontekście długoterminowej inwestycji - a w taki sposób należy liczyć koszty budowy - nie jest to prawda. Prawidłowo ułożona cegła jest praktycznie bezobsługowa: nie wymaga okresowego malowania, impregnacji, ma ogromną odporność mechaniczną, a w razie zniszczenia kilku elementów można je wymienić relatywnie niskim kosztem. Oszczędności w całym okresie użytkowania są zatem znaczne i z pewnością pokryją nieco wyższe koszty tego materiału w porównaniu np. z bardzo nietrwałym tynkiem.

MIT 3: Cegła z czasem płowieje

Cegła klinkierowa wypalona zgodnie ze wszystkimi normami budowlanymi nie powinna zmienić koloru pod wpływem czynników atmosferycznych lub upływu czasu. Na klinkierze nie rozwijają się też glony, grzyby i pleśń. Na zmianę koloru nie ma też wpływu okresowe mycie cegieł. Warto dodać, że powyższe zasady dotyczą cegieł w każdym kolorze. W przypadku klinkieru poszczególne elementy są wypalane już w docelowym kolorze – na lico cegły nie stosuje się żadnych farb i barwników.

MIT 4: Cegła nie nadaje się do nowoczesnego budownictwa

Jest wręcz przeciwnie - nowoczesne budownictwo nie może się obyć bez klasycznej cegły! Luksusowe lofty - apartamentowce powstające w wyniku adaptacji byłych powierzchni przemysłowych - mają z reguły charakterystyczny - ceglany - design. Co istotne, cegła klinkierowa doskonale komponuje się z nowoczesnymi materiałami - szkłem, drewnem i stalą. Dzięki temu klinkier ma potencjał, aby stać się podstawą współczesnego budownictwa i być pomostem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.

MIT 5: Murowanie z cegieł jest skomplikowane

Murowanie wymaga przede wszystkim wprawy i cierpliwości - niewielkie wymiary cegieł sprawiają, że jest to dość żmudna i czasochłonna praca. Jednak podstawowe zasady murowania są niezwykle proste i praktycznie nie odbiegają od reguł stosowanych przy murowaniu z innych materiałów. Nie mówimy tu oczywiście o wznoszeniu z klinkieru elementów małej architektury czy wykonywania skomplikowanych przewiązań - tutaj rzeczywiście przyda się wsparcie doświadczonego murarza. Jednak murowanie w podstawowej technice z powodzeniem można wykonać samodzielnie.

Na co zwracać uwagę wybierając dachówkę

Zgodna z warunkami zabudowy, trwała, atrakcyjna wizualnie i do tego w atrakcyjnej cenie - taka jest dachówka idealna. Podpowiadamy, jak powinniśmy podejść do procesu decyzyjnego i wybrać taką dachówkę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Dach decyduje o charakterze i nadaje ostateczny kształt każdej inwestycji. Dlatego warto poświęcić nieco czasu i wybrać taką dachówkę, która idealnie spełni nasze oczekiwania - wizualne, funkcjonalne i cenowe.

Wolnoć Tomku...

Budując nowy dom bardzo rzadko mamy pełną dowolność w wyborze pokrycia dachowego. Zdarza się, że miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dość precyzyjnie określają kształt dachu, kąt nachylenia połaci, a bywa, że obostrzenia dotyczą też kształtu i koloru dachówek. Wszystko zależy od tego, w jakim otoczeniu będzie się znajdował nasz nowy dom.

Warto zatem jeszcze przed zakupem projektu zapoznać się z warunkami zabudowy dla naszej działki. Unikniemy wówczas dodatkowych kosztów związanych z przeprojektowaniem domu. Zyskamy też sporo cennego czasu.

Parametry dachu

Kiedy już określimy formalne ramy, w których powinniśmy się poruszać przy wyborze dachówek, możemy podjąć decyzję dotyczącą stylistyki dachu. Na rynku dostępnych jest kilkanaście modeli dachówek ceramicznych. Tutaj wybór ograniczony jest nie tylko do designu, ale też parametrów dachu.

Największy wybór dachówek będziemy mieli przy dachu o kącie nachylenia powyżej 40o. W takiej sytuacji dostępny będzie właściwie pełen asortyment dachówek - od drobnych "karpiówek" aż po klasyczne modele - marsylkę, holenderkę i dachówkę renesansową. Przy nachyleniu połaci poniżej 15 o konieczne będzie wykonanie wstępnego krycia z desek i papy.

W przypadku dachów o nietypowym kształcie - wielospadowych, zawierających lukarny i kosze dachowe - najłatwiej jest zastosować jak najmniejsze dachówki. Jeśli jednak zechcemy mieć „duże” dachówki renesansowe- musimy wziąć pod uwagę większe odpady z uwagi na docinki.

Ile to będzie kosztować?

Wycena dachówek zależy nie tylko od ich kształtu, ale również rodzaju powłoki (zwykła, angobowana, glazurowana). To właśnie ten element będzie odpowiedzialny za ostateczny wygląd dachu - dlatego warto wybierać sprawdzone marki dachówek, które mogą zaoferować odpowiednią jakość w tej kwestii. Pamiętajmy również, że dachówki bez powłoki będą najszybciej zarastać mchem, a jego usunięcie będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami.

Zawsze porównujmy też cenę sumaryczną za 1 m2 dachu, a nie ceny pojedynczych dachówek. Praktycznie każdy producent oferuje dachówki w innym rozmiarze, co utrudnia bezpośrednie porównanie produktów. W praktyce najbardziej atrakcyjne cenowo są duże dachówki, które mają najniższe zużycie na metr kwadratowy. Jedną z najbardziej „oszczędnych” jest Alegra 9 marki Koramic - na pokrycie 1 m2 potrzeba tylko 9 szt. dachówki. Cena tego rozwiązania jest porównywalna ze znacznie gorszą pod względem parametrów blachodachówką.

Dachówki ceramiczne nie należą do najtańszych pokryć, ale mają najlepsze parametry akustyczne i termiczne i są zdecydowanie najbardziej trwałe i długowieczne. Dachy wykonane z ceramiki są praktycznie bezobsługowe przez wiele lat, co znacznie obniża całkowite koszty inwestycji.

Budowa domu - Jak znaleźć rzetelnych wykonawców?

Po pierwsze - czas: aby budowa domu nie była koszmarem warto poświęcić trochę czasu na wybór właściwych wykonawców. Wbrew pozorom nie jest ich mało na rynku, natomiast im lepsza ekipa, tym więcej ma pracy i tym trudniej pozyskać ją na budowę. Dlatego poszukiwania wykonawców należy rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej jesienią czy zimą, jeśli planujesz rozpocząć budowę wiosną lub nawet wcześniej.

Po drugie - fachowość: dobre ekipy budowlane nie unikają ciągłego dokształcania się i są na bieżąco z nowymi technologiami. Mogą się pochwalić aktualnymi dyplomami czy certyfikatami potwierdzającymi odbycie takich szkoleń przez ich pracowników, dysponują odpowiednim sprzętem. Warto zwrócić uwagę na to czy osoby, które z firmy wykonawczej przeszły szkolenia są nadal zatrudnione. Pamiętajmy, że umiejętności zdobywają ludzie, nie firmy jako takie. Producenci systemów budowlanych prowadzą ciągłe, profesjonalne szkolenia z zakresu wykonawstwa, na bieżąco wyposażają firmy wykonawcze w materiały i filmy instruktażowe. Tylko te ekipy, które są zainteresowane szybkim, jednorazowym zyskiem nie są zainteresowane poszerzaniem swoich umiejętności i szkoleniem często rotujących pracowników. Takich ekip najlepiej unikać.

Po trzecie - referencje: ekipy z doświadczeniem mogą poszczycić się referencjami. Warto spotkać się z właścicielem czy majstrem z firmy wykonawczej osobiście i zapytać o ostatnie realizacje, jeśli to możliwe porozmawiać z klientami, którzy budowali dom korzystając z usług danego wykonawcy lub zobaczyć na żywo wykonywaną budowę. Geolokalizacja w Budogramie pozwala na znalezienie budowy w sąsiedztwie i możliwość podejrzenia fachowców w trakcie pracy. Często też producenci systemów budowlanych mogą polecić sprawdzonych wykonawców lub co najmniej przekazać dane firm, które zostały przeszkolone.

Po czwarte – formalności: warto zwrócić uwagę czy firma działa w pełni legalnie, czy dane firmy funkcjonują w Internecie i czy firma jest skłonna podpisać umowę. Należy zrezygnować ze współpracy z firmami, które chcą pracować na czarno i unikają jej sformalizowania. Umowa powinna być spisana możliwe szczegółowo, uwzględniać poszczególne etapy prac i ich zakres, jasno określać przedziały czasowe i terminy zakończenia poszczególnych etapów oraz je wyceniać. Należy tez jasno zaznaczyć początek a szczególnie termin zakończenia prac budowlanych i zastrzec konsekwencje niedotrzymania terminów czy np. zniszczenia materiałów wskutek ich niefachowego zamontowania.

Po piąte - pieniądze: dobre ekipy nigdy nie są najtańsze. Są również w stanie przygotować dość szczegółowy kosztorys prac, dzieląc ją na etapy i uzasadniając koszty. Rozmawiając o kosztach robocizny należy pamiętać o tym, że są na rynku systemy budowlane, które przyspieszają budowę i skracają jej czas nawet o połowę i narzędzia które znacznie te prace ułatwiają. Czas budowy i pieniądze, które wydamy na ten cel zależeć powinny też od technologii w jakiej budujemy. Najdroższa w wykonaniu np. ścian będzie technologia trójwarstwowa z elewacją klinkierową – jest ona najbardziej pracochłonna i wymaga od wykonawcy szczególnej dokładności, następnie ściana dwuwarstwowa – aby ją wykonać najpierw murarz muruje ściany a potem na te same ściany musi położyć warstwę izolacji termicznej. Najszybsza i najprostsza w wykonaniu jest ściana jednowarstwowa – cegły na takie ściany są odpowiednio grube – wystarczy wymurować ścianę, otynkować i gotowe. Takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę – nie pozwala na ukrycie fuszerek pod warstwą izolacji. Gołym okiem widać czy robota jest wykonana fachowo. Na koniec – warto rozliczać się z kolejnych etapów budowy po ich zakończeniu i odbiorze. Tu pomóc może inspektor nadzoru, który może zjawiać się na placu budowy w kluczowych momentach, sprawdzać prawidłowość realizacji prac i sprawdzać czy wszystko zgadza się z projektem.

 

Źródło: budujemydom.pl